מהם מאזניים למעבדה?

מהם מאזניים למעבדה?

מאזני מעבדה הם מכשירים המשמשים למדידת משקל החומרים ברמת הדיוק הגבוהה ביותר. בניגוד למשקל ביתי רגיל, מאזני מעבדה מציעים דיוק בטווח של תת-מיליגרם. הם יכולים למדוד כמויות הנעות משבריר של מיליגרם למספר קילוגרמים, תלוי בדגם וביישום הספציפיים. מאזני מעבדה מתוכננים כדי למנוע השפעות חיצוניות כגון זרמי אוויר, תנודות טמפרטורה ורעידות, כדי להבטיח שהמדידות יישארו עקביות ואמינות.תפקוד מאזני המעבדה מבוסס על העיקרון של שחזור כוח אלקטרומגנטי. בתוך המאזנים, יש תא עומס רגיש במיוחד המגיב למשקל הדגימה הנמדדת. תא עומס זה יוצר אות חשמלי פרופורציונלי לכוח המופעל עליו. אות זה מומר לאחר מכן למדידת משקל ניתנת לקריאה על ידי האלקטרוניקה הפנימית של המאזנים.

כדי להבטיח דיוק מירבי, מאזני מעבדה משתמשים במנגנון כיול אוטומטי. זה יכול לכלול משקלי כיול פנימיים או תקנים חיצוניים. המאזנים בודקים ומתאימים את עצמם מעת לעת כדי לשמור על קריאות מדויקות גם לנוכח שינויים סביבתיים.

 

סוגי מאזני מעבדה


  רוצה להתייעץ עמנו? השאר פרטים ונחזור אליך


  מאזני מעבדה מגיעים בכמה סוגים, כל אחד מתאים ליישומים ספציפיים:

  מאזנים אנליטיים: אלו הם הסוג המדויק ביותר של מאזני מעבדה, המציעים דיוק בטווח של תת-מיליגרם. הם משמשים לעתים קרובות לניתוח כמותי בכימיה, תרופות ותחומים אחרים שבהם חשובות כמויות זעירות.

  מאזנים מדויקים: מעט פחות רגישים מאיזונים אנליטיים, מאזנים מדויקים משמשים בדרך כלל במחקר, בקרת איכות ובמסגרות חינוכיות. הם מציעים דיוק עד כמה מיליגרם.

  מאזנים בעלי טעינה עליונה: אלו צדדיים יותר ויכולים להתמודד עם דגימות גדולות יותר עם דיוק מעט נמוך יותר בהשוואה למאזנים אנליטיים ודיוקים. הם נמצאים בשימוש נפוץ בתעשיות כמו ייצור מזון ובדיקות חומרים.

   

   

  מאזני מעבדה משמשים ליישומים במגוון רחב של תעשיות:

  תרופות: בתחום התרופות אפילו לסטייה מינורית בכמות המרכיב יכולה להיות השלכות משמעותיות. מאזני מעבדה מבטיחים מדידות מדויקות, שמירה על יעילות ובטיחות התרופות.

  כימיה: תגובות כימיות דורשות יחסים סטוכיומטריים מדויקים. מאזני מעבדה חיוניים למדידה מדויקת של ריאגנטים כדי להבטיח תוצאות עקביות וניתנות לשחזור.

  ביולוגיה: בגנטיקה ובביולוגיה מולקולרית, יש למדוד במדויק כמויות זעירות של חומרים כמו DNA וחלבונים לצורך ניסויים וניתוחים.

  ייצור מזון: הבטחת איכות מוצר עקבית דורשת מדידות מדויקות של מרכיבים בעיבוד מזון.

  ניתוח סביבתי: מאזני מעבדה משמשים לקביעת המסה של מזהמים, מזהמים ודגימות בניטור סביבתי.

  התקדמות הטכנולוגיה שיפרה את היכולות של מאזני מעבדה:

  ממשקים דיגיטליים: מאזני מעבדה מודרניים כוללים לעתים קרובות ממשקים דיגיטליים לרישום נתונים נוחים, ניתוח וקישוריות עם ציוד מעבדה אחר.

  פיפטציה אוטומטית: כמה מאזני מעבדה משולבים במערכות פיפטציה אוטומטיות, המאפשרות טיפול ומדידה מדויקים בנוזל.

  תאי שקילה: סביבות סגורות אלו מגנות על המאזנים מפני זרמי אוויר, אבק ולחות, ומשפרות עוד יותר את דיוק המדידה.

  שיטות כיול מתקדמות: כיול פנימי אוטומטי, תזכורות כיול ומערכות מתכווננות עצמית תורמים לשמירה על הדיוק.

   

   

  תחזוקה וטיפול

  כדי להבטיח תוצאות מדויקות ואמינות, מאזני מעבדה דורשים תחזוקה נאותה:

  כיול רגיל: כייל את המאזן לפי הנחיות היצרן ותדירות השימוש.

  ניקוי: שמור על משטח השקילה נקי כדי למנוע זיהום. השתמש בחומרי ניקוי וכלי ניקוי מתאימים כדי למנוע פגיעה ברכיבים רגישים.

  בקרת סביבה: מאזני מעבדה צריכות להיות בסביבה מבוקרת, הרחק מרטט, טיוטות ותנודות טמפרטורה.

  Call Now Button