מד חמצן מומס

מד חמצן מומס

מד חמצן מומס (DO) הוא מכשיר המודד את כמות החמצן המומס בנוזל. מדידת החמצן המומס חשובה ביישומים רבים, כולל חקלאות ימית, טיפול בשפכים וחליטה. מד חמצן מומס הוא כלי קריטי בתעשיות אלו, שכן הוא מסייע להבטיח שרמות החמצן המומס נמצאות בטווח המתאים לתמיכה בתהליכים הביולוגיים הרצויים.

 

כיצד פועל מד חמצן מומס?

מד חמצן מומס פועל על ידי מדידת כמות החמצן הקיימת בנוזל. זה נעשה בדרך כלל באמצעות חיישן אלקטרוכימי רגיש לחמצן. החיישן מכיל קתודה ואנודה המופרדים על ידי אלקטרוליט. כאשר קיים חמצן, הוא מתפזר דרך הממברנה ומגיב עם הקתודה, ויוצר זרם חשמלי. גודל הזרם הזה הוא פרופורציונלי לכמות החמצן הקיימת בנוזל, מה שמאפשר למד החמצן המומס למדוד את ריכוז החמצן.


  רוצה להתייעץ עמנו? השאר פרטים ונחזור אליך


   

  סוגי מדי חמצן מומס

  ישנם מספר סוגים של מדי חמצן מומס זמינים, כולל חיישנים פולארוגרפיים, אופטיים וגלווניים. חיישני פולארוגרפיה הם הסוג הנפוץ ביותר ופועלים על ידי מדידת הזרם שנוצר כאשר חמצן מגיב עם קתודה. חיישנים אופטיים, לעומת זאת, מודדים את כמות האור הנספגת על ידי צבע ניאון רגיש לחמצן. חיישנים גלווניים פועלים על ידי מדידת הזרם שנוצר כאשר חמצן מגיב עם משטח מתכת.

   

  גורמים המשפיעים על מדידות חמצן מומס

  מספר גורמים יכולים להשפיע על הדיוק של מדידות חמצן מומס. אלה כוללים טמפרטורה, מליחות ולחץ. ככל שהטמפרטורה עולה, מסיסות החמצן פוחתת, מה שעלול להוביל לקריאות נמוכות יותר של חמצן מומס. באופן דומה, ככל שהמליחות עולה, גם מסיסות החמצן פוחתת. לחץ יכול גם להשפיע על קריאות חמצן מומס, שכן מסיסות הגזים מושפעת מלחץ.

   

  כיול מד חמצן מומס

  כדי להבטיח קריאות מדויקות, יש לכייל מד חמצן מומס באופן קבוע. כיול כולל חשיפת החיישן לתמיסה עם ריכוז חמצן מומס ידוע והתאמת המונה לקריאת הערך הנכון. תמיסת הכיול בשימוש תהיה תלויה בסוג החיישן שבו נעשה שימוש ובטווח ריכוזי החמצן המומס הנמדדים.

   

  לסיכום, מד חמצן מומס הוא כלי קריטי לתעשיות הנשענות על מדידות מדויקות של חמצן מומס. על ידי מדידת כמות החמצן הקיימת בנוזל, מדדים אלו מסייעים להבטיח שתהליכים ביולוגיים פועלים כראוי. עם כיול ותחזוקה נאותים, מד חמצן מומס יכול לספק מדידות אמינות ומדויקות במשך שנים רבות.

  Call Now Button